Coperta noului nostru număr al revistei „Sport în România”, primul al noului an, este de fapt reproducerea montajului realizat de European Aquatics, în scopul promovării oficiale a premiilor pentru anul trecut. European Aquatics (în trecut LEN) are aproape 100 de ani vechime (fondat 1927) și are afiliate 52 de țări ale bătrânului continent. Este forul suprem al natației continentale. După cum se vede, David Popovici este „Best Man’s Swimming Athlete”, fiind deci ales drept „Cel mai bun înotător al anului 2025”, deși s-a aflat într-o concurență teribilă cu cvadruplul campion olimpic de la Paris 2024, Leon Marchand, care a obținut trei medalii la Campionatele Mondiale și un record mondial uimitor, sau maghiarul Hubert Kos, campion olimpic la 200 m spate, cu record european la Mondiale.
În aceste rânduri aș vrea însă să semnalez o anomalie, o omisiune imposibil de explicat. Asociația Internațională a Presei Sportive (AIPS) a organizat la rândul său o anchetă, vizând tradiționalele sale premii anuale pentru cei mai buni sportivi (fete și băieți) ai anului trecut. În anchetă și-au exprimat preferințele nu mai puțin de 836 de jurnaliști, din 121 de țări ale lumii, un record! În secțiunea masculină câștigător a fost marele atlet suedezo-american Armand „Mondo” Duplantis, care a dus recordul la săritura cu prăjina la 6,30 m chiar la Mondialele de anul trecut, la Tokyo. El a fost urmat în clasament de tenismanul Carlo Alcaraz și de jucătorul de fotbal Ousmane Dembele. În paranteză fiind spus, mi s-au părut cam mulți fotbaliști între primii 10 clasați, aici figurând în afara lui Dembele și Hakimi (locul 4), Yamal (6), Mbappe (7) sau Salah (10). Mă rog, de gustibus non est disputandum! Ca să nu mai spun și că în secțiunea feminină a triumfat tot o reprezentantă a jocului cu balonul rotund, jucătoarea spaniolă Bonmati Aitana.
Până aici sunt puține de spus. Anomalia despre care vă vorbeam începe însă când privim numele selecționate pentru nominalizarea la premii. Mai exact, în secțiunea masculină sunt nominalizați pe site-ul AIPS nu mai puțin de 54 de sportivi. Dar, atenție mare, lipsește tocmai David Popovici!! M-am uitat de mai multe ori, și nu mi-a venit să-mi cred ochilor. Fiindcă în 2025 David a repetat dublul succes de la Mondialele din 2022, cucerind aurul în probele de 100 și 200 metri liber. Performanța de la proba regină, 100 liber, a fost dublată și de un timp fabulos, 46,51, la numai 11 sutimi de secundă de recordul mondial deținut de chinezul Pan Zhanle, corectând însă recordul european al probei! Și cum să nu merite „măcar” o nominalizare între ceilalți campioni ai natației prezenți pe tablou, între care francezul Leo Marchand (corect!), ungurul Kos Hubert sau cvasi-necunoscutul pentru mine Florian Wellbrock, din Germania?
Intrigat de-a dreptul, l-am sunat pe Gianni Merlo, președintele AIPS de mai bine de 15 ani, căruia i-am cerut o explicație. A bâiguit un răspuns, cum că nominalizările s-au făcut de ceva comisii și că regretă foarte mult această eroare. Nu m-am mulțumim deloc răspunsul lui, dar regretul părea chiar sincer, după ce i-am „servit” toate argumentele în favoarea lui David. Și iată că vin cei de la European Aquatics care îl anunță pe David Popovici drept cel mai bun înotător al anului, prezentând minunatul montaj fotografic pe site-ul propriu. Este cu alte cuvinte o reparație la care înotătorul român avea dreptul, fără cea mai mică îndoială. Iar noi îl iubim oricum la fel de tare și-i urăm să rămână pe aceeași linie a performanțelor sale uluitoare. Felicitări, David!
Dumitru GRAUR